Naucz się negocjować i Negocjuj!


“Negocjuj! czyli jak zwyciężać w codziennych sytuacjach” – Wojciech Woźniczka

 

Gdy pierwszy raz usłyszałem o tej książce, nie spodziewałem się, że znajdzie się dla niej miejsce na moim blogu. Z założenia chciałem przecież skupiać się na książkach o finansach, takich, które mają prowadzić ku finansowej wolności. Gdy teraz czytam tę “definicję” w kontekście “Negocjuj!”-  uśmiecham się. Pasuje przecież wręcz idealnie 🙂

czytamyofinansach.pl negocjuj

Wojciech Woźniczka- “Negocjuj!”. Czytamy o finansach.

Na książkę Wojciecha Woźniczki natrafiłem przez przypadek. Nie szukałem tego typu pozycji, bo choć negocjacje w codziennym życiu przychodzą mi z niemałym trudem, to nie uważałem, że akurat teraz jest moment na zmianę tego stanu rzeczy. Wczytując się w wymianę zdań na temat nieruchomości na grupie FB, ktoś w pewnym momencie podniósł temat negocjacji ceny i poprowadził dyskusję w tym właśnie kierunku. Wtedy po raz pierwszy dowiedziałem się, że jest taka książka jak “Negocjuj!”.

Gdy doczytałem dalej, że im później tę książkę przeczytasz, tym więcej pieniędzy stracisz, wiedziałem jedno- muszę ją mieć :). Położę na półce, poczeka na swoją kolej lub przeczytam ją gdzieś w międzyczasie w ramach urozmaicenia finansowej monotonii. Oczywiście stało się inaczej. Jak widać, nie poczekała na swoją kolej, dzięki czemu macie możliwość przeczytania o niej już dzisiaj.

 

Co w książce

 

Myślę, że nikogo nie zaskoczę, jak napiszę, że książka dotyczy negocjacji. Zaskoczę Was jednak czymś innym: Jest napisana w taki sposób, że po przeczytaniu kilku rozdziałów ma się ochotę od razu pójść poćwiczyć w praktyce nowo zdobytą wiedzę :). Po zakończeniu całej lektury poczujesz się jak zawodowy negocjator, który ma potężną przewagę nad całym otoczeniem i który z całą pewnością wygra wszystkie najbliższe negocjacje. Nie żartuję.

Teoria

Czytając pierwszą część książki dowiecie się:

 • kiedy powinieneś negocjować
 • jak przygotować się do negocjacji
 • jak rozpoczynać i jak zamykać negocjacje
 • jak radzić sobie z emocjami podczas sytuacji negocjacyjnej
 • czym charakteryzują się udane negocjacje
 • czy warto dążyć do Win-Win
 • jakie techniki stosują wytrawni negocjatorzy
 • jak bronić się przed nieuczciwymi praktykami doświadczonych negocjatorów
 • jak wyjść z impasu podczas negocjacji

 

To wszystko na 120 stronach książki ( rozdział drugi i trzeci), do przeczytania w ciągu paru godzin, z dużym prawdopodobieństwem- bez oderwania się nawet na chwilkę. To ostatnie, akurat w przypadku tego rodzaju wiedzy, pewnie nie jest najlepszym pomysłem, bo warto by było każdą technikę, przemyśleć, przeanalizować, przypomnieć sobie sytuacje z życia, w których ktoś ją na Tobie zastosował itp.

“Niestety”, wiedza podana jest w taki sposób, poparta tak ciekawymi przykładami z doświadczenia autora, że nie będziesz mieć ochoty przerwać czytania. Nie pozostaje nic innego, jak przeczytać książkę raz jeszcze i jeszcze i… jeszcze. Dramat 🙂

Praktyka

Kiedy już przebrniecie- choć to chyba nie jest najlepsze słowo- kiedy przefruniecie przez pierwszą część teoretyczną, czeka na Was coś jeszcze bardziej niesamowitego. W czwartym rozdziale dostajemy “gotowca” negocjacyjnego dla kilku konkretnych życiowych sytuacji. Tych najczęściej spotykanych:

 • zakup mieszkania (od dewelopera i na rynku wtórnym)
 • sprzedaż mieszkania
 • zakup mieszkania pod inwestycję
 • zakup/sprzedaż samochodu używanego
 • negocjacja umowy o pracę
 • negocjacja z ekipą budowlaną

 

Tu też nie ma żartów. Piszę zupełnie poważnie- ta wiedza jest bezcenna. Aż dziw bierze, że autor dzieli się nią za cenę książki. Zabrzmi banalnie, ale – JAK ZA DARMO!

“Negocjować trzeba wszystko!”

 

Kilka zasad udanych negocjacji

 

Nie będę Was wyręczał i nie przeczytam książki za nikogo, ale dla dodatkowej zachęty pokażę Wam, czego można się spodziewać, po zagłębieniu się w lekturze. W rozdziale drugim poznajemy zasady udanych negocjacji:

 • Chcesz być mistrzem? Ćwicz! – wykorzystaj każdą okazję do praktykowania negocjacji. Możesz zyskać parę złotych? Negocjuj!
 • Oddziel emocje od faktów. Negocjacje to gra, w której każda strona odgrywa swoją rolę.
 • Uważaj na pułapkę perspektywy. Kupujący mówi procentami, sprzedający- kwotami.
 • PPPP- Pominięcie Przygotowania Przesądza o Porażce. Do ważnych negocjacji musisz się przygotować. Z książki dowiesz się, jak to zrobić ( BATNA, WATNA, cel, progi zadowolenia)
 • Negocjując skup się na interesach i negocjuj tak, żeby obie strony miały poczucie udanej transakcji. Dowiesz się, dlaczego w negocjacjach ważne jest Win-Win.

  “Nigdy nie zgadzaj się na pierwszą propozycję”

 

Kilka przykładów technik negocjacyjnych

 

Pewnie nie raz mieliście możliwość zastosowania różnych technik negocjacyjnych w przypadku np. sprzedaży samochodu. Wystawiamy ogłoszenie z kwotą 10tys., przyjeżdża handlarz i po oględzinach pyta: To za ile do wzięcia? 🙂 Mamy wówczas dwie opcje: Mówicie- “za 9 pójdzie”, albo “moja cena jest w ogłoszeniu i wynosi 10tys”.  Miałem takie sytuacje wielokrotnie i za każdym razem wybierałem opcję, która, subiektywnie, bardziej pasowała do sytuacji. Tymczasem podstawowa zasada negocjacji brzmi:

Zrób wszystko, aby to druga strona przedstawiła swoją ofertę jako pierwsza

Jeśli nie jesteś w stanie do takiej sytuacji doprowadzić, bo np. jesteś sprzedającym i musisz podać swoją cenę ( chociażby jak we wspomnianym wyżej ogłoszeniu sprzedaży auta) to kolejna zasada brzmi:

Mierz wysoko

Idąc dalej dowiadujemy się dlaczego Nigdy nie zgadzaj się na pierwszą propozycję, a w trakcie negocjacji Ustępuj powoli i coraz mniej. Im dalej czytamy, tym ciekawiej i tym bardziej ma się ochotę kontynuować. Poznajemy techniki negocjacyjne, o których wcześniej nie słyszeliśmy, dowiadujemy się jak z nich korzystać, a także, co nawet ważniejsze, jak się przed nimi bronić. Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki i z pełną odpowiedzialnością Ci ją polecam!

Jak kupić książkę- oferta specjalna dla czytelników bloga!

 

Książkę można zamówić na specjalnej, autorskiej stronie internetowej 

Książka kosztuje 42,50 PLN

Specjalnie dla Ciebie, za to, że jesteś czytelnikiem czytamyofinansach.pl autor zaoferował 15% rabat

Aby go uzyskać, po przekierowaniu na stronę sklepu klikamy przycisk 

i w polu Uwagi wpisujemy hasło: czytamyofinansach

Prosta czynność, a dzięki niej zaoszczędzamy kilka złotych na przesyłkę. Myślę, że warto. Kwoty, które jako doświadczony negocjator będziesz oszczędzał po przeczytaniu książki będą jednak znacznie poważniejsze! 🙂

Dziękuję Ci za odwiedzanie mojego bloga. Cieszę się, że treści, które tu znajdujesz są dla Ciebie interesujące. Jeśli spodobała Ci się ta konkretna recenzja, daj mi proszę o tym znać w komentarzu. Jeśli masz jakieś uwagi, tym bardziej chętnie o nich poczytam. Zachęcam Cię też do zajrzenia na listę książek. Może zainteresuje Cię któryś tytuł?

Tomek

P.S. Trzymajcie za mnie mocno kciuki, w najbliższą niedzielę ORLEN WARSAW i mój debiut maratoński 🙂 . Cokolwiek się nie wydarzy na trasie- następny wpis będzie na ten temat- jakoś go połączę z finansami…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak Komentarzy

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Bądź na bieżąco z tym, co warto przeczytać w tematyce finansów osobistych. Obiecuję, że nie otrzymasz ode mnie żadnego SPAMu!