Jakie ryzyko niesie ze sobą inwestycja w nieruchomość na wynajem? 


Gościnnie o finansach

 

Dziś artykuł gościnny. Blog czytamyofinansach.pl doczekał się partnera, który wyraził zainteresowanie zamieszczeniem tu swojego artykułu, tematycznie związanego ze specyfiką bloga. Osobiście uważam to za bardzo pozytywny sygnał i cieszę się z tej współpracy 🙂

Jakub z MySaver prowadzi bardzo interesujący i profesjonalny serwis internetowy, w którym dzieli się swoją wiedzą i przemyśleniami na tematy ekonomiczne i finansowe. Polecam wszystkim systematyczne zaglądanie na jego stronę, a także zapoznanie się z artykułem poniżej.

 

Jakie ryzyko niesie ze sobą inwestycja w nieruchomość na wynajem?

 

Inwestowanie w nieruchomości jest powszechnie uznawane za bezpieczną formę lokowania nadwyżek finansowych, jednak i z nim wiążą się pewne ryzyka, których trzeba być świadomym. Jakie ryzyko związane jest z zakupem nieruchomości i jej późniejszym wynajmowaniem? O czym pamiętać i jakich błędów unikać?

Mieszkanie pod wynajem – pamiętaj o ryzyku!

Zakup nieruchomości, nawet w niewielkim mieście, wiąże się zwykle z koniecznością zaangażowania stosunkowo dużych środków finansowych. Warto zatem decyzję tą dokładnie przemyśleć.

To, o czym należy pamiętać, wybierając nieruchomość pod wynajem, to kierowanie się przy wyborze potrzebami potencjalnych lokatorów. Zakup mieszkania odpowiadającego potrzebom inwestora może przysporzyć sporych problemów z późniejszym wynajmem. Wybór niewłaściwej nieruchomości, a także mało atrakcyjnej lokalizacji, to niewątpliwie największe ryzyka związane z inwestycją, które inwestor może stosunkowo łatwo zminimalizować.

Sam zakup nieruchomości, nawet atrakcyjnie położonej i w korzystnej cenie, nie oznacza końca problemów i zagrożeń. Wpływ na stopę zwrotu z inwestycji mogą mieć chociażby lokatorzy, a dokładniej rzecz ujmując – ich niewłaściwy wybór bądź problem z ich znalezieniem. Nie brak historii lokatorów, którzy doprowadzili do szkód przekraczających wartość wniesionej kaucji i istotnie obniżających wartość nieruchomości. Problematyczne bywają również częste rezygnacje z wynajmu, gdyż wymagają od właściciela dużego zaangażowania w poszukiwanie nowych lokatorów, a nierzadko skutkują również utratą ciągłości uzyskiwania dochodu.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wiele inwestycji finansowanych jest kredytem, inwestor powinien zadbać o odpowiedniej wielkości rezerwę, która pozwoli na pokrycie rat kredytu w okresie pozostawania mieszkania bez lokatorów. O zabezpieczeniu takim warto pomyśleć również w kontekście możliwych zmian stóp procentowych oraz niekorzystnych zmian przepisów dotyczących opodatkowania przychodów uzyskiwanych z wynajmu nieruchomości.

 

5 złotych zasad wynajmu mieszkania

 

#1 Po pierwsze lokalizacja

 

Decydując się na zarabianie na wynajmie mieszkań, należy przede wszystkim dobrze zastanowić się nad wyborem nieruchomości. Kluczowa jest lokalizacja, która dla większości wynajmujących stanowi zwykle pierwsze kryterium wyboru. Trzeba tutaj pamiętać o określeniu swojej grupy docelowej – inne bowiem lokalizacje preferują studenci, a inne rodziny, biznesmeni czy turyści zainteresowani krótkoterminowym wynajmem.

Warto ponadto na lokalizację nieruchomości spojrzeć nieco szerzej, zweryfikować plany rozwoju okolicy i przyszły potencjał rozwoju. Pojawienie się w okolicy wielu nowych budynków wielorodzinnych może istotnie utrudnić wynajem w przyszłości, zaś kilka nowych biurowców może pozwolić na uzyskanie zupełnie odwrotnego efektu.

#2 Zadbaj o formalności

 

Kolejna istotna kwestia to formalności. Tyczy się to zarówno formalności poprzedzających zakup mieszkania jak i tych związanych z jego późniejszym wynajęciem. Podstawą jest dobrze przygotowana umowa najmu, która stanowi istotne zabezpieczenie interesów inwestora. By rzeczywiście tak było, umowa wynajmu zawsze powinna mieć formę pisemną. Sporządzenie jej w formie ustnej nie będzie najrozsądniejszym działaniem i prędzej czy później zemści się na właścicielu mieszkania.

Kolejnym istotnym dokumentem, który może zabezpieczyć interesy inwestora, jest protokół zdawczo-odbiorczy. Co powinno się w nim znaleźć? Między innymi stan liczników oraz spis wszystkich wartościowych przedmiotów będących wyposażeniem mieszkania, a także stan samego mieszkania (kondycja podłóg, ścian itd.). Dokument taki warto sporządzić razem z przyszłym wynajmującym, co pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień.

#3 Pamiętaj o podatkach

 

Wielu wynajmujących naraża się na poważne starcie z Urzędem Skarbowym, gdyż całkowicie lekceważy kwestie podatkowe. Korzyści wynikające z takiego działania mogą wprawdzie być kuszące, jednak ryzyko jest niewspółmiernie wysokie. Warto zatem skonsultować się z dobrą księgową i wybrać najkorzystniejszą formę rozliczenia dochodów z wynajmu.

#4 Właściwie dobieraj lokatorów

ryzyko

Wybór lokatorów jest chyba najtrudniejszym zadaniem. Kłopotliwe bywa ich znalezienie, dlatego jeśli już się znajdą, wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na niemalże natychmiastowy wynajem mieszkania. Działanie być może korzystne finansowo, jednak nie zawsze rozsądne. Wielu inwestorów znacznie bardziej niż szybki zarobek cenni bowiem długoterminową perspektywę wynajmu mieszkania.

#5 Kalkuluj i obserwuj rynek

 

Warunki na rynku nieruchomość zmieniają się dość dynamicznie, dlatego warto na bieżąco je śledzić i odpowiednio reagować. Jeśli przeprowadzone kalkulacje finansowe wskazują, że korzystniejsza niż wynajem może być w danym momencie sprzedaż nieruchomości, warto przemyśleć taki scenariusz. Obserwacje rynku pozwolą również na dobór odpowiedniej strategii cenowej, a co za tym idzie utrzymanie ciągłości przychodów oraz możliwie najwyższej stopy zwrotu.

Autorem artykułu jest Jakub Górecki – redaktor bloga o finansach MySaver, na którym dzieli się swoją wiedzą z zakresu finansów i ekonomii.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1Komentarz
  • ArFeN
    O godzinie 01:04h, 06 marca Odpowiedz

    wpis oryginalny, szczególnie ze względu na wpis, by monitorować wartość nieruchomości. Faktycznie czasem lepiej sprzedać najlepiej z najemcą niż brać odstępne

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Bądź na bieżąco z tym, co warto przeczytać w tematyce finansów osobistych. Obiecuję, że nie otrzymasz ode mnie żadnego SPAMu!