inwestycja

Mieszkanie jako inwestycja


Czytamy o finansach- gościnnie

 

Dziś trochę niestandardowo. W odróżnieniu od ostatnich wpisów o podnajmie, postanowiłem opublikować artykuł gościnny. Od jakiegoś czasu otrzymuję różne propozycje współpracy, z których coraz rzadziej korzystam. Zdarzają się jednak takie proponowane artykuły, które przekonują mnie, że warto jest je dla Was opublikować. Tak właśnie było z tekstem Natalii. 

 

Udanej lektury życzę:


Czy zakup mieszkania na wynajem to dobra inwestycja na przyszłość?

 

Kiedy jesteśmy młodzi, to nie myślimy o przyszłości, tylko cieszymy się każdym dniem, bez wybiegania za bardzo myślami do przodu. Takie życie jest bardzo wygodne i przyjemne, jednak nie zawsze się sprawdza, a może okazać się zawodne, szczególnie biorąc pod uwagę emeryturę. W tej kwestii nie warto liczyć tylko na państwo. Najlepiej jest oszczędzać samodzielnie i zacząć to robić już od pierwszej wypłaty. Należy jednak dobrze przemyśleć sposób oszczędzania, tak aby było to jak najbardziej efektywne.

Jak oszczędzać na przyszłość?

 

czytamy o finansachSposobów na oszczędzanie jest wiele – najważniejsze jednak, aby wybrać taki, który w naszym indywidualnym przypadku będzie się najlepiej sprawdzać. Możemy zdecydować się na lokaty, konta oszczędnościowe, odkładanie w kruszcach, zakup obligacji, czy też inwestowanie na giełdzie. Jednak niektóre z tych sposobów są raczej mało efektywne, ponieważ ledwo pokrywają inflację.

Oszczędności najlepiej poczujemy, gdy są zmaterializowane. Wtedy też są najbezpieczniejsze. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem będzie zakup nieruchomości. Taka nieruchomość oczywiście nie powinna stać pusta i tylko naciągać nas na koszty, dlatego najlepszym sposobem na zarobek jest jej wynajęcie.

Dlaczego nieruchomość na wynajem?

 

Sama idea kupienia mieszkania na wynajem jest bardzo dobra. Już od samego początku zdaje nam się, że skoro wymaga dużej inwestycji, to także przychody będą z niej ogromne. Zyski mogą być większe, niż z lokat, a dodatkowo od takich inwestycji, jak papiery wartościowe, nieruchomości na pewno jest pewniejsza i bezpieczniejsza.

Zanim jednak zajmiemy się inwestowaniem w nieruchomości, należy nieco poznać je od środka i się do nich przygotować. Rzadko się zdarza, aby ktoś kupował dom czy mieszkanie wyłącznie z własnych oszczędności. Najczęściej jest ono częściowo finansowana z wkładu własnego, a częściowo z kredytu. Teraz jednak trzeba się zastanowić, czy przychody z inwestycji pozwolą na dokonanie wszelkich opłat, a także na spłatę raty kredytu.

Jakie ryzyko podejmujemy?

 

Inwestycje w mieszkanie na wynajem wiążą się z pewnym ryzykiem. Są to między innymi:

  • Okres, gdy mieszkanie pozostaje puste. Może się zdarzyć tak, że w ciągu roku, mieszkanie nawet kilka miesięcy będzie niezamieszkane lub też na samym początku będzie problem ze znalezieniem najemców.
  • Remonty, które będą musiały być co jakiś czas przeprowadzane, mogą okazać się naprawdę kosztowne i pochłonąć każdorazowo nawet po kilka tysięcy złotych.
  • Można się spotkać również z zanikiem atrakcyjności mieszkania, a nawet całej lokalizacji. Wtedy liczy się cierpliwość i kreatywność.
  • Niestety od czasu do czasu pojawiają się również problemy z najemcami. Niestety prawo w dużej mierze stoi po ich stronie i ciężko jest z nimi walczyć.

Oczywiście jak przy każdej inwestycji, musimy liczyć się z możliwością straty, dlatego zakup powinien być przemyślany i dobrany według odpowiednich kryteriów.

Od czego zależy opłacalność inwestycji?

 

• Wybór grupy docelowej

 

Od tego warunku zależy naprawdę wiele. Wybieramy, w jakiej grupie wiekowej i o jakim statusie zawodowym będą wynajmujący. Wpłynie to na decyzję o  metrażu i odpowiednim rozkładzie pomieszczeń. W ten sposób możemy również obliczyć, jakich przychodów należy spodziewać się z inwestycji i czy będzie ona bezpieczna.

Jeśli wybierzemy studentów, to możemy mieć pewność, że docenią oni ilość pomieszczeń, a do potencjalnych kosztów będziemy musieli obowiązkowo doliczyć remonty, które mogą być wymagane po spontanicznej imprezie. Za to, jeśli chcemy przeznaczyć mieszkanie na wynajem rodzinie z klasy średniej, to standard mieszkania powinien być wyższy i już od początku powinno ono wyglądać okazale.

• Lokalizacja mieszkania

 

Tutaj wszystko zależy również od tego, jaką grupę docelową wybraliśmy. Jeśli są to studenci, to na pewno powinniśmy zakupić mieszkanie, które ma dobre połączenia z centrum miasta i oddziałami uczelni. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na rodzinę z klasy średniej, z potencjalnymi dziećmi, to na pewno docenią oni cichą i spokojną okolicę, w której pobliżu znajdą się szkoły, place zabaw i parki. Nie bez znaczenia także jest opinia na temat osiedla.

• Wielkość mieszkania

 

Jeśli nasze mieszkanie chcemy przeznaczyć na wynajem, to powinniśmy zapoznać się z tym, na jaki metraż jest największy popyt. Najczęściej będą to mieszkania w granicach 50 – 60 m kw. Wielkość mieszkania będzie także decydująca dla standardów, jakie będą w nim panowały.

• Liczba pokoi i rozkładowość mieszkania

 

Postarajmy się o to, aby nasi najemcy mieli odpowiednią liczbę pokoi i wygodny rozkład mieszkania. Najlepiej, aby kuchnia nie była połączona z salonem, wtedy pokój można wykorzystać także jako sypialnię. Nie bez znaczenia będzie też wielkość pomieszczeń  i ich organizacja.

Ile można zarobić na wynajmie?

 

inwestycjaDokonanie dokładnych obliczeń jest raczej niemożliwe. Można jedynie spekulować, biorąc pod uwagę tylko potencjalne czynniki. Teraz jednak rozważymy pytanie, czy korzystniejsze będzie zakupienie mieszkania pod wynajem na kredyt, czy też na własną rękę.

Przyjmiemy, że mieszkanie, za którym się rozglądamy, ma 45 m kw. Kosztuje ono na rynku wtórnym 170 tys. złotych. Jako grupę docelową wybraliśmy studentów i jest ono w dzielnicy dla nich korzystnie wyglądającej. Pod uwagę nie weźmiemy natomiast kosztów remontu, umeblowania i podatku od nieruchomości, czy też ubezpieczenia.

1. Kredyt

 

Większość banków, zanim weźmiemy kredyt hipoteczny, będzie wymagać wkładu własnego. Załóżmy, że od kilku lat oszczędzamy i uzbieraliśmy 50 tys. zł. Czyli kredytu musimy wziąć tylko 120 tys. Do tego jednak trzeba też dołożyć oprocentowanie, dodatkowe opłaty i ubezpieczenie. Raty rozłożyliśmy równo, przez 25 lat. I tak comiesięczna rata wynosi 600 zł. Za to przychodów z najmu mamy ok. 1300 zł. Odejmując podatek dochodowy, zostaje nam na rękę ok. 453 zł. Nie jest to wcale tak dużo, ale już na cały rok trochę się tego uzbiera.

2. Całkowity wkład własny

 

Tym razem możemy pominąć wszelkie opłaty związane z kredytem, nie musimy się martwić ratami. Jednak oszczędzanie na mieszkanie zajmie nam nawet 3 – 4 razy dłużej. Jednak na rękę otrzymamy 1053 zł (1300 zł, pomniejszone o podatek dochodowy).

W obu przypadkach zostaje nam pewna kwota, którą możemy oszczędzać. W ten sposób przez kilkanaście lat uzbieramy sumę, która pozwoli nam spokojnie żyć na emeryturze. Dodatkowo nadal będziemy otrzymywać czynsz. Jednak nie możemy bagatelizować ryzyka i przed zakupem warto sprawdzić, czy na pewno zyskamy na nieruchomości.

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na zakup mieszkania, możemy co miesiąc odkładać małe kwoty, a po kilkudziesięciu latach uda nam się uzbierać spory kapitał, który z pewnością ułatwi nam życie na emeryturze.

 

Autorką wpisu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga ikalkulator.pl


Zapraszam na fanpage czytamyofinansach

 

A może chcesz kupić ode mnie mieszkanie? Mam dla Ciebie ciekawe oferty.

Zajrzyj: RE/MAX Grand TM

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1Komentarz
  • Beata
    O godzinie 09:38h, 25 lutego Odpowiedz

    Myślę, że w wypadku zakupu mieszkania warto również pomyśleć o ubezpieczeniu. Moim sposobem na znalezienie dobrej oferty jest udanie się do sprawdzonej agencji, np. Panda Ubezpieczenia w Warszawie. Można tam liczyć na profesjonalną pomoc i doradztwo.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Bądź na bieżąco z tym, co warto przeczytać w tematyce finansów osobistych. Obiecuję, że nie otrzymasz ode mnie żadnego SPAMu!