mieszkanicznik

9. Kongres “Mieszkanicznika”- relacja


 

Byłem na Kongresie

 

24 i 25 listopada 2017 roku odbył się 9. Kongres Stowarzyszenia “Mieszkanicznik“. Stowarzyszenie, którego twarzą jest m.in. Sławek Muturi, działa od 2012 r. i zrzesza właścicieli nieruchomości na wynajem z całej Polski. Co roku członkowie Mieszkanicznika spotykają się w Łodzi na kongresie, gdzie mogą posłuchać wartościowych wykładów, spotkać ciekawych ludzi, a także, a może przede wszystkim, poznać się nawzajem i wymienić doświadczenia.

 

mieszkanicznik

 

Członkiem Stowarzyszenia stałem się… w październiku i nie dlatego, że zawsze chciałem i było to moje marzenie, ale przede wszystkim dlatego, że inaczej nie mógłbym pojawić się na Kongresie- a takiej okazji na spotkanie tylu znanych w światku nieruchomości osób, przepuścić po prostu nie mogłem.

 

Lepiej zacząć się nie mogło

 

Planowałem wspólnie z Olkiem ( MULTIBED ) pojawić się w Łodzi w sobotę, tuż przed rozpoczęciem imprezy. W ostatniej chwili jednak zdecydowałem, że nie chcę wstawać bladym świtem 6. dzień z rzędu w tygodniu i zdecydowałem, że pojadę już w piątek po południu.

Okazało się, że był to całkiem dobry pomysł nie tylko w kontekście długości snu. Zbieg okoliczności spowodował, że podróż spędziłem w jednym samochodzie z Pawłem Albrechtem,
czyli jedną z osób, której bardzo chciałem posłuchać na Kongresie. Bardzo owocne i inspirujące 3 godziny, a przecież impreza zaczynała się dopiero jutro 🙂

W sobotę dotarłem na miejsce w ostatniej chwili, bo jak się okazuje, są w Łodzi dwie hale EXPO, a mój GPS znał tylko tę niewłaściwą. Całe szczęście obie znajdują się dość blisko siebie. Po przejściu przez formalności rejestracyjne poszedłem na górę i…znalazłem się w gronie kilkuset osób, których zsumowana wiedza o nieruchomościach dalece przekracza ludzką wyobraźnię. Ciężko opisać pierwsze wrażenie. Najbardziej chyba pasuje stwierdzenie, że ta bajka była, póki co, trochę nie moja.

Postanowiłem podejść do kogoś, przedstawić się, zagadać i dalej niech jakoś będzie. Znalazłem jednego pana, który stał samotnie przy stoliku i pił kawę, stwierdziłem, że pewnie nowicjusz, jak ja i podobnie nieswojo się czuje. Strzał w dziesiątkę- Grzegorz Radzikowski- jeden z założycieli Stowarzyszenia 🙂 No ale skąd miałem wiedzieć? Swoją drogą Grzegorz- dzięki- doceniam wyrozumiałość 🙂

 

Wykłady, organizacja, wrażenia

 

Spędziłem w sumie półtora dnia w otoczeniu ekspertów najmu, deweloperki, flipów, okazji inwestycyjnych i innych tematów związanych z nieruchomościami. Przegadałem kilka godzin w kuluarach z nieznanymi mi osobami na temat znanych mi tematów, wysłuchałem kilku mniej lub bardziej przełomowych prezentacji i wymieniłem kilka wizytówek.

Były momenty lepsze i gorsze, były super cytaty:

 • Najgorszy moment na zakup nieruchomości to PÓŹNIEJ
 • Dochód pasywny to taki, który przynosi korzyści także po śmierci właściciela, bo trudno być bardziej pasywnym niż leżąc 3 metry pod ziemią
 • Popełniłeś błąd? Nic nie szkodzi- głupi się nie pozna, mądry nic nie powie

 

i te słabsze:

 • celem stowarzyszenia jest wycięcie tych członków, którzy nie płacą składek

 

Były inspirujące rozmowy w trakcie przerw na temat rozwijania biznesów, ale były też i takie, w czasie których ćwiczyłem sposoby asertywnego oddalenia się do innego stolika. Ludzi było sporo, charakterów tyle samo. Czasem pojawiała się chemia, czasem nie. Gdybym miał wyciągnąć ogólny wniosek i jednym zdaniem powiedzieć, co dało mi to wydarzenie, to byłoby ono pewnie wielokrotnie złożone i brzmiałoby mniej więcej tak:

Poznałem kilka wartościowych osób, spotkałem wiele znanych twarzy, zamieniłem słowo z nieruchomościowymi “celebrytami”, zrobiłem fajne zdjęcia i przekonałem się, że nie jestem bardzo daleko z tyłu za większością tych ludzi. Warto było!

 

kongres

 

Z czym wyjeżdżam

 

Dwie rzeczy zapamiętam na długo. Obie dotyczą konkretnych wykładów, w których miałem okazję uczestniczyć.

Piotr Ziętara i jego wykład na temat rynku najmu dla studentów zagranicznych. Chylę czoła!

Sławek Muturi i jego droga do wolności finansowej.

W pierwszym przypadku nie wiedziałem zupełnie czego się spodziewać i zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony, w drugim- spodziewałem się dużej dawki profesjonalizmu, ale nie sądziłem, że będzie aż tak zaraźliwa :). Respect Sławek!

 

Kompozycja klamrowa?

 

Skoro zaczęło się tak super już w piątek, to nie mogło zakończyć się gorzej. Ostatnim elementem Kongresu było losowanie nagród. Wziąłem osobiście udział w dwóch “konkursach”, mianowicie wrzuciłem swój formularz do urny przy Stoisku Edukacji Inwestowania w Nieruchomości, gdzie miałem ochotę zgarnąć voucher o wartości 2000 PLN :), a także umieściłem swoją wizytówkę w szklanej kuli na stoisku głównego sponsora booking.com. Tam nie wiedziałem, co jest nagrodą.

Teraz już wiem. Nagroda była jedna- kolacja dla dwojga, ufundowana przez booking właśnie. Wśród setek wizytówek wylosowana została moja 🙂 a to znaczy, że będę mógł zadośćuczynić mojej żonie fakt weekendowej nieobecności w domu. Na pewno się ucieszy.

Na koniec dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogłem spędzić tak owocny weekend w Łodzi. Zarówno Organizatorom, Założycielom Stowarzyszenia, jak i wszystkim Uczestnikom, dzięki którym to wydarzenie było właśnie takie, jakie było. Jesteście super!

 

Tomek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze
 • Piotr Ziętara
  O godzinie 23:52h, 27 listopada Odpowiedz

  Cześć Tomku,

  Bardzo wartościowy artykuł.

  Cieszę się, że byłeś na moim wykładzie. Mam nadzieje, że mogłem przekazać coś wartościowego.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Piotr Ziętara

  • Tomek
   O godzinie 23:56h, 27 listopada Odpowiedz

   Piotr,
   To ja dziękuję, super było Cię posłuchać!
   Cieszę się też, że zajrzałeś na mój blog, mam nadzieję, że uda mi się zachęcić Cię do częstszych odwiedzin w przyszłości 🙂
   Pozdrawiam serdecznie!

 • Janek Koszewski
  O godzinie 13:23h, 11 stycznia Odpowiedz

  Świetna relacja! Ja też byłem na kongresie Stowarzyszenia Mieszkanicznik (po raz trzeci) i wybieram się na kolejny. Ty też? Wiedza Sławka Muturi jest imponująca! Kolacja z żoną się udała? 😀

  • Tomek
   O godzinie 22:22h, 13 stycznia Odpowiedz

   Cześć Janek,
   Dzięki za miłe słowa. Ciekawe czy rozmawialiśmy w kuluarach 🙂
   Nie wiem czy wybiorę się na kolejny kongres, dużo zależy od terminu i innych zobowiązań. Ale na pewno spróbuję 🙂

   Kolacja? Hm… Wygrana polegała na tym, że otrzymam telefon w celu omówienia szczegółów kolacji. Niestety Booking.com zapomniał do mnie zadzwonić 🙂
   Cóż… może następnym razem się uda wygrać jakąś książkę 🙂

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Bądź na bieżąco z tym, co warto przeczytać w tematyce finansów osobistych. Obiecuję, że nie otrzymasz ode mnie żadnego SPAMu!