“Bogaty Polak, biedny Polak”- Andrzej Mańka


Jak o pieniądzach myślą bogaci i dlaczego biedni robią błąd, myśląc inaczej.

 

Książka o finansach, która przyciąga tytułem, osadzona w polskich realiach, napisana na podstawie osobistych doświadczeń polskiego autora, inspirowana Robertem Kiyosakim. Tak w skrócie, w jednym zdaniu można opisać pozycję Andrzeja Mańki- Bogaty Polak, biedny Polak.

https://czytamyofinansach.pl

Bogaty Polak, biedny Polak. A. Mańka. Czytamy o finansach.

Wiele sobie obiecywałem po tej książce, czekała na swoją kolej na półce i traktowałem ją jako kolejny łakomy kąsek, który z przyjemnością połknę w jeden czy dwa wieczory. Teraz, po ok. trzech tygodniach od jej otwarcia i po dwóch dniach od zakończenia, mogę napisać jedynie: Przeczytałem.

Trudno jest nie docenić pracy włożonej w napisanie tej książki, trudno też podważyć jakąkolwiek tezę w niej zawartą. Z przykrością jednak muszę przyznać, że strasznie zmęczyła mnie ta lektura. Nie wchodząc jeszcze za bardzo w szczegóły, bo o tym za chwilę, najlepszym miernikiem jakości treści w moim subiektywnym odczuciu jest fakt, że nie miałem ochoty jej czytać co wieczór.

Szukałem wymówek, robiłem mnóstwo “ważnych” rzeczy, byle tylko nie powrócić do czytania. Głównym powodem mojego stosunku do tej książki jest dość specyficzny, trudny język, a także bardzo filozoficzne podejście do tematu pieniędzy, bogactwa i życia.

Jestem przekonany, że znajdzie się wiele osób, którym “Bogaty Polak, biedny Polak” się spodoba i którzy odnajdą w tej książce wiele wartości. Ja jednak, będąc uczciwym wobec siebie i wobec Ciebie też, muszę stwierdzić, że raczej do tego grona nie należę.

Język

 

Autor zastosował ciekawe rozwiązanie, które polega na przerywaniu tekstu ramką zawierającą porównanie pomiędzy bogatym a biednym Polakiem. Tego typu zestawienia pojawiają się w całym tekście kilkanaście razy i mają za zadanie uwypuklenie najważniejszych różnic w myśleniu obu grup. Takie przerywniki są bardzo potrzebne, żeby móc oderwać wzrok od trudnego tekstu, niestety same również nie są łatwe i przyjemne.

“Biedny Polak hoduje w swoim umyśle z ogromną pieczołowitością paskudne i destrukcyjne stereotypy […] W ten sposób podtrzymuje najgorsze polskie tradycje dziejowego fatalizmu i zamyka sobie drogę do swoich naturalnych zasobów kreatywności i przedsiębiorczości.”

“Bogaty Polak ma umysł otwarty na nowe doświadczenia i poszukuje inspiracji zarówno w tym, co najlepsze w polskiej tradycji, jak i w osiągnięciach światowych. Ma nawyk używania wyobraźni, by przewidywać skutki swoich życiowych wyborów. Porażki traktuje jako nieodłączną część aktywnego życia i wyciąga z nich konstruktywne wnioski służące lepszemu przygotowaniu kolejnych przedsięwzięć[…]”

 

Wartość merytoryczna książki

 

Zdaję sobie sprawę, że po takim wstępie nie zachęciłem Cię do kupna, a tym bardziej do poświęcenia kilku godzin na przeczytanie tej pozycji. Nie jest jednak aż tak źle, żeby nie można było znaleźć jakichś pozytywów, i to wcale nie na siłę. Niektóre filozoficzne rozważania autora są bardziej przystępne i przynajmniej jeśli chodzi o mnie, trafiające do celu.

Być może warto zatem poświęcić trochę czasu, żeby poczytać  np. o psychice ludzi obciążonych kredytami? Andrzej Mańka pisze o wszechobecnym lęku, który objawia się w dość specyficzny, niekoniecznie bezpośredni sposób.

 • obojętność
 • zazdrość
 • podejrzliwość
 • agresja
 • pogarda
 • niesamodzielność

 

To są cechy, które można zauważyć u ludzi goniących za konsumpcją, obciążonych zobowiązaniami finansowymi. “Tacy ludzie z reguły nie wpuszczą Cię na swój pas ani nie zatrzymają się, kiedy masz awarię samochodu […] ze strachu przed tym, że coś stracą. Nie wiedzą, co dokładnie, ale dla nich niedobrze jest, jeżeli ktoś zagraża ich miejscu w szeregu […], nawet zatłoczone, niewiarygodnie zakorkowane ulice Warszawy są w ich podświadomości polem beznadziejnego rozpychania się i walki o byt…”

Przykładów na tego typu zachowania autor przedstawia więcej. Z punktu widzenia socjologa czy psychologa, jest to niewątpliwie solidny materiał do przemyśleń. Czy pomoże Ci w osiągnięciu Twoich celów finansowych? Być może pośrednio- tak.

Tabela jakości życia finansowego

 

Wśród filozoficznych rozważań o życiu i pieniądzach autora, odnalazłem też ciekawą koncepcję opisującą zdolność człowieka do bogacenia się. Opiera się ona na kombinacji dwóch czynników: Wyobraźni finansowej oraz Pomysłu na siebie.

Wyobraźnia finansowa to zdolność opisywania swojego życia za pomocą liczb: wielkości dochodów, wydatków, oszczędności, podatków itp..

Pomysł na siebie to wypadkowa poczucia wartości swojego życia, talentów, planów i marzeń. To także umiejętność planowania i osiągania swoich celów.

 

TYP1- nie ma szans na osiągnięcie zamożności ani niczego trwałego w życiu

TYP2- może zarobić wiele pieniędzy wiele razy w życiu, ale nie zdoła ich utrzymać

TYP3- szybko odkryje potrzebę edukacji finansowej i kształtowanie wyobraźni

TYP4- jest zamożny i stale pomnaża swój majątek


Modele życia finansowego

 

Przedostatni, siódmy rozdział zatytułowany: “Jaki kolor ma sześcian, czyli o modelach życia finansowego” jest kwintesencją moich oczekiwań w stosunku do książki. Dopiero po dotarciu do tego momentu, poczułem, że czytanie sprawia mi umiarkowaną przyjemność. Dowiedziałem się tutaj w nieco filozoficzny- a jakże- sposób o różnych modelach finansowego życia. W dużym skrócie wyglądają one następująco:

Model 3 x Z:
 • Zarabiam pieniądze, głównie dzięki stałej posadzie
 • Zdolność kredytowa jest dzięki takiemu sposobowi zarabiania na tyle duża, że mogę w ten sposób pomnożyć, w moim mniemaniu, niewielki majątek ze stałej pensji
 • Zamieniam moje pieniądze na moje Zabawki na kredyt

 

Harmonia życia wg JM Casserly

Koncepcja Julie Murphy Casserly polega na analizie i uchwyceniu rzeczywistych priorytetów życiowych, którymi naprawdę się kierujemy. Jej założeniem jest wybór spośród 5 sfer życia:

 • duchowej
 • osobistej
 • rodzinnej
 • zawodowej
 • finansowej

 

Wybór tej sfery, która będzie siłą napędową naszego życia, wokół której krążyć będą pozostałe. Od tego wyboru zależy, jak harmonijnie będzie rozwijać się nasze życie, a także jakie mamy szanse na osiągnięcie wolności finansowej.

Piramida wartości

Tutaj analogicznie do poprzedniej koncepcji analizujemy nasze życie na podstawie wartości ( 5 sfer życia), ale przedstawiamy je za pomocą piramidy, której podstawą jest najważniejsza dla nas wartość.

W dalszej części książki znajdziemy odniesienia do Kiyosakiego, Ekera, Robbinsa, a także dość spory fragment na temat korzyści płynących z prowadzenia domowego budżetu. Pojawia się też wzór na idealną strukturę procentową wydatków w budżecie osobistym. Tutaj warto na chwilę się zatrzymać, bo jest to dość ciekawy element. Autor przedstawia tę strukturę następująco:

 

struktura

Struktura procentowa wydatków- Andrzej Mańka. Czytamy o finansach.

 

Oznacza to, w moim rozumieniu, że dla zaspokojenia podstawowych, życiowych potrzeb, powinno nam wystarczyć 20% naszych miesięcznych dochodów. Przyznam, że jest to dość kontrowersyjne podejście.

Podsumowanie

 

Pierwszy raz od czasu powstania mojego bloga opisuję książkę, co do której nie mogę użyć stwierdzenia: “zdecydowanie polecam”. Mam świadomość, że mój subiektywny odbiór tej publikacji nie musi oznaczać, że każdy oceni ją tak samo. Jest to niewątpliwie ciekawa propozycja dla kogoś, kto ma dość jasnych i prostych wzorów/wskazówek mówiących o tym, jak się wzbogacić. Dla kogoś, kto chciałby poznać bardziej emocjonalny, filozoficzny punkt widzenia.

Dla kogoś, kto od książek oczekuje nieco trudniejszego języka i zachęcania do głębszej refleksji. Niewątpliwie jednak nie polecam nikomu sięgania po tę lekturę na początku swojej drogi do finansowej niezależności. Jeśli masz ochotę, to kup sobie “Bogatego Polaka, biednego Polaka” i odłóż na półkę, niech zaczeka na swoją kolej.

Bardzo mnie ciekawi, czy w najbliższym czasie zajrzy na mój blog ktoś, kto miał okazję tę książkę przeczytać. Jeśli to właśnie Ty, to proszę, podziel się ze mną swoimi przemyśleniami w komentarzu. Chętnie skonfrontuję mój obraz z Twoim i zweryfikuję moją opinię na temat książki.

Dziękuję

 

Tomek

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1Komentarz
 • Finansowa
  O godzinie 10:24h, 27 września Odpowiedz

  Książka jest naprawdę godna polecenia i nie ma co jej odstawiać na półkę 🙂 Cena, jeżeli skorzystamy z zakupu ebooka, również nie jest astronomicznie duża, bo jest to ok. 22 zł. Chyba warto zainwestować taką niewielką kwotę, aby w roku zaoszczędzić znacznie więcej? Inwestycja, która może się wielokrotnie zwrócić.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Bądź na bieżąco z tym, co warto przeczytać w tematyce finansów osobistych. Obiecuję, że nie otrzymasz ode mnie żadnego SPAMu!